A-  |  A+  |  Homepage  |  Favorieten  |  English version - international interest rates
Ga terug naar de hoofdpagina van HomeFinance Ga terug naar de hoofdpagina van HomeFinance
NIEUWS, BLOG & FORUM
Alle onderwerpen
Ga naar de homepage – voor hypotheek, financieel advies en verzekeringen
Nieuws
Overzicht nieuwsberichten
Blog
Alle blogberichten
Forum
Laatste reacties
Eerste gevolgen gedragscode bekenddatum: 17-10-2011 
Banken trekken aan de noodrem bij hypotheekverstrekkingen
Zoals al vaak beschreven op HomeFinance, is de nieuwe gedragscode hypothecaire financieringen per 1 augustus jongstleden ingegaan. Sindsdien is de Nederlandse huizen- en hypothekenmarkt overspoeld met een golf van negatieve berichtgeving.

In juni besteden we er aandacht aan middels een uitgebreid rapport Van Jos Koets waarin de mogelijke gevolgen werden beschreven. Direct werd al duidelijk dat de schoen zou gaan wringen bij het toepassen van Nationale Hypotheek Garantie binnen de nieuwe gedragscode.

In september volgde een tweede onderzoek waarin nader werd ingegaan op het ontstaan van de huidige gedragscode hypothecaire financieringen en alle blunders die daarin gemaakt zijn. Ook werd er in het tweede onderzoek gedetailleerd aandacht besteed aan de overeenkomsten en verschillen van de nieuwe gedragscode en Nationale Hypotheek Garantie (NHG). Daaruit bleek dat toepassing van de NHG-regeling tot meer eenduidigheid en bescherming van de consument zou leiden dan de gedragscode. Hiermee werd het argument van de Nederlandse Vereniging van Banken om de gedragscode boven NHG te verkiezen, met inhoudelijke feiten ontkracht.

Eind september toonde HomeFinance ook aan dat het ministerie van Wonen, wijken en Integratie op zoek kan naar een nieuwe uitvoerder van het stimuleringsbeleid middels energiebesparingskredieten. Het aanvragen van een energiebesparingskrediet met Nationale Hypotheek Garantie blijkt namelijk in de praktijk vrijwel onmogelijk geworden door de stringente toepassing van de gedragscode regels door de banken.

De waarschuwingen worden feit

Vandaag is uit onafhankelijk onderzoek van Moneyview gebleken dat waar voor gevreesd werd, inmiddels steeds meer bewaarheid wordt:
  • Slechts 8% van de banken maakt gebruik van de mogelijkheid om bij uitzondering de NHG-normen toe te passen boven de gedragscode. De overige 92% weigert dit pertinent, ondanks de eerdere "verklaringen van geen bezwaar" van AFM en het Ministerie van Financien.
  • Als gevolg hiervan zijn ook de energiebesparingsfinancieringen op een dood spoor beland: slechts 15% van de banken is nog bereid af te wijken van de gedragscode in het geval er sprake is van energiebesparende maatregelen binnen de eigen woning.
  • Wel zijn de banken gevoeliger voor aantoonbare, harde zekerheden: 50% wil afwijken van de gedragscode indien de maandlasten substantieel lager zijn dan de toegestane woonlasten en 67% in het geval er sprake is van eigen vermogen.

Het is duidelijk, de banken kiezen voor zekerheid en wensen geen enkel risico op nieuwe hypotheken te lopen. Het probleem is alleen dat dit nu net is wat de woningmarkt niet kan gebruiken. De maatregelen kunnen er mede voor zorgen dat de moeizame huizenmarkt verder stagneert en de daling van de huizenprijzen doorzet of zelfs verder versnelt.

Mocht de daling van de huizenprijzen doorzetten of verder versnellen, dan zal er over een jaar verschillend teruggekeken worden.
De banken zullen stellen dat het verstandig is geweest dat er in tijden van dalingen van huizenprijzen geen bovenmatige hypotheken zijn verstrekt om erger te voorkomen en daarmee de consumenten beschermd zijn.
De partijen die tegen het huidige strenge beleid van de banken zijn, zullen stellen dat de banken mede de veroorzakers van de dalingen van huizenprijzen en daarmee de belangen van huiseigenaren en indirect de ontwikkeling van de economie geschaad hebben.

Hopelijk komen alle partijen snel tot inzicht dat er iets moet veranderen en wordt de woningmarkt met creatieve oplossingen uit het slop getrokken. Want mochten de banken en tegenstanders van het huidige strenge bankenbeleid inderdaad over een jaar allebei gelijk krijgen, dan staat dat gelijk ook meteen gelijk aan een groot verlies van Nederlandse welvaart.
Reageren op dit bericht
Aangemaakt door Jaap op 24-10-2011 17:37
De huizenprijzen kunnen echt nog maar een kant op: naar beneden. Wanneer de banken en overheid vast houden aan de strengere condities m.b.t. verstrekking van hypothecair krediet, gaan de prijzen met tot wel 30% omlaag. Wee de huizenbezitter die 100% financiering nodig had! Een ramp dreigt. Over 2 jaar zeggen we: Had alles maar bij het oude gelaten. Wedden??
Reageer op deze reactie
Aangemaakt door MartijnD op 25-10-2011 22:05
Als er bijna niets wordt verstrekt, wordt er ook bijna niets geleend/gekocht en dan kunnen prijzen nooit 30% dalen. De markt zit gewoon op slot. En verkopers zijn vaak kopers tegelijk en wachten ook af in een dalende markt.
Reageer op deze reactie
Aangemaakt door Jaap op 28-10-2011 17:03
Wat onnozel om te denken dat er dan helemaal niets meer verkocht zou worden.Uiteindelijk verkoopt iedereen een keer zijn huis, al was het maar omdat hij komt te overlijden.
Aangemaakt door TP op 26-10-2011 15:55
Die daling wordt altijd zichtbaar. Omdat er altijd huizen verkocht worden. Weliswaar minder dan normaal, maar toch. We mogen nog blij zijn dat de rente zo laag is. Anders was het drama echt niet te overzien. Nu is de reden van de stilstand niet dat er geen potentiele kopers zijn. Ik ken er velen. Maar die willen nu niet kopen omdat ze te onzeker zijn. En kunnen vaak niet kopen omdat de regels te strak zijn. En omdat de verkopers vaak vasthouden aan prijzen die in deze tijd niet meer realistisch zijn. Maar dat besef begint de laatste tijd snel te komen.
Aangemaakt door ronny op 19-10-2011 13:28
ik zie het probleem niet zo toch ideaal als koper zakkende prijzen.

ik blijf nog wel ff thuis wonen..
Reageer op deze reactie
Aangemaakt door ted op 26-10-2011 15:34
precies Ronny !! eventjes wachten flink onderhandelen en je gespaarde centjes besteden aan de verbouwingen die je tzt uit eigen zak zal moeten betalen omdat ze niet meegefinancierd kunnen worden.
Reageer op deze reactie
1
sparen zonder voorwaarden
Bank of Scotland2,8%
WestlandUtrecht Bank2,8%
Centraal Beheer Achmea2,75%
MoneYou2,75%
AT Bank2,75%
LeasePlan Bank2,73%
Volledig overzicht spaarrekeningen
deposito sparen
6 mnd - MoneYou2,9%
1 jaar - GarantiBank3,1%
2 jaar - AT Bank3,45%
5 jaar - Anadolubank4%
10 jaar - NIBC Direct4,3%
20 jaar - Rabobank4,4%
Volledig overzicht deposito's