Heb je een eigen huis of wil je er één gaan kopen? Dan is de kans groot dat je een hypotheek (nodig) hebt. Door je goed te verdiepen in hypotheken zorg je dat je de juiste beslissing neemt voor de financiering van jouw woning.
Alles over hypothekenHeb je geld nodig en wil je daarvoor een lening afsluiten? Verdiep je dan even goed in welke lening dat moet worden, en bij welke geldverstrekker. De verschillen zijn groot – de keuze van de beste lening kan je veel geld besparen!
Alles over geld lenenSparen is verstandig maar de spaarrente is niet overal even lonend. Ben je op zoek naar een goede plek voor jouw spaargeld? Kijk dan goed naar de spaarvorm en spaarbank die je kiest – qua rendement en qua garantie.
Alles over sparenVerzekeren doe je voor de zekerheid. Om de financiële gevolgen van onverwachte gebeurtenissen af te dekken. De keuze van een verzekering valt niet altijd mee… welke risico’s moet je verzekeren? En bij welke verzekeraar dan?
Alles over verzekerenBij de meeste mensen gaat het grootste deel van het inkomen op aan maandelijkse lasten. Als je kritisch kijkt naar deze maandlasten, valt er vaak meer te besparen dan je denkt. Wij helpen daar graag bij.
Alles over besparenWil je beleggen? Dan is het belangrijk dat je goed geïnformeerd bent voordat je begint. HomeFinance helpt je met handige overzichten van brokers en beleggingsapps.
Alles over beleggenHet is handig om op de hoogte te blijven van wat er op het gebied van geldzaken gebeurt. Met HomeFinance.nl heb je steeds de belangrijkste ontwikkelingen in beeld over hypotheken, lenen, sparen, inflatie en rentestanden.
Nieuws & blogHoeveel impact heeft de aangepaste maximale hypotheek berekening van NHG?
In mijn blog Minder hypotheek bij NHG kon u lezen dat NHG per 1 juli 2021 een wijziging zal doorvoeren in de maximale hypotheek berekening. Huizenbezitters waarvan de hypotheekrenteaftrek binnen 10 jaar verdwijnt, zullen dit gaan merken als ze een nieuwe hypotheek willen afsluiten of een verhoging willen regelen. De maximale hypotheek die zij kunnen krijgen zal namelijk lager worden omdat de lopende hypotheek moet worden getoetst als een box 3 hypotheek. NHG houdt dus eigenlijk al rekening met het feit dat het voordeel van de hypotheekrenteaftrek in de toekomst niet meer van toepassing zal zijn.
In deze blog laat ik met wat voorbeeldberekeningen de gevolgen van deze wijziging zien.
Niemand zal schrikken van het verschil in maximale hypotheek bij bovenstaande berekening. De maximale hypotheek is bij toetsing in box 3 slechts 10.000 euro lager dan bij toetsing in box 1. De impact is echter niet altijd zo klein.
De impact van de nieuwe berekening is veel groter als ik de toetsrente op 5% zet. Deze toetsrente van 5% is van toepassing als huizenbezitters een rentevaste periode kiezen die korter is dan 10 jaar. U kunt dan denken aan een variabele hypotheekrente of 5 jaar vast.
Bij een toetsrente van 1,5% is de maximale box 1 hypotheek 289.754 euro. Deze wordt bij een toetsrente van 5% lager namelijk 256.137 euro.
Als er sprake is van toetsing voor box 3 dan bedraagt de maximale hypotheek vanaf 1 juli 2021 nog maar 191.259 euro. De maximale hypotheek is nu 65.000 euro lager ten opzichte van de huidige berekening. In vergelijking met de berekening waarbij we uitgaan van een toetsrente van 1,5% is de maximale hypotheek zelfs 98.000 euro lager (289.754 -/- 191.259). Nu spreken we toch over flinke bedragen die een huizenbezitter minder aan hypotheek kan krijgen!
Ik zie u al de volgende vraag stellen: welke huizenbezitters gaan last krijgen van deze wijziging van NHG?
Het antwoord is simpel namelijk:
Als we kijken naar een tweede hypotheek voor een verbouwing is het volgende van toepassing uitgaande van rekenvoorbeeld 2. De huizenbezitter heeft een lopende hypotheek van 190.000 euro en wil voor 50.000 euro gaan verbouwen. Dit is vanaf 1 juli niet mogelijk omdat de maximale hypotheek voor deze huizenbezitter 191.259 euro wordt bij een hypotheekrente van 5%. Als de periode van renteaftrek bijvoorbeeld nog 11 jaar zou zijn dan is de maximale hypotheek 256.137 euro! Dan zou een verbouwing van 50.000 euro nog wel mogelijk zijn geweest.
Hypotheekadviseurs die goed contact hebben met hun klanten kunnen in de toekomst deze klanten goed informeren. Het kan bijvoorbeeld verstandig zijn om een verbouwing een jaartje eerder te doen. Anders is deze namelijk wellicht helemaal niet meer mogelijk. Hetzelfde kan aan de orde zijn met verhuizen.
Zoals ik in mijn vorige blog al aangaf: deze wijziging lijkt op het eerste gezicht geen grote gevolgen te hebben. Ik verwacht echter van wel. Vooral als banken deze wijziging ook gaan doorvoeren voor hypotheken zonder NHG.
Homefinance.nl maakt gebruik van cookies. Klik hier voor onze cookie en privacyverklaring.