HomeFinance Hypotheken
Search
Close this search box.

Starters hebben weer betere kansen op de woningmarkt

Steeds meer jonge starters kunnen een huis kopen: hoe kan dat?

Half april kwam De Hypotheker met goed nieuws voor jonge huizenzoekers. Het aantal hypotheekaanvragen van mensen tot 25 jaar steeg in het eerste kwartaal van 2025 met 144% ten opzichte van 2024. Ook kochten meer mensen van 25 tot 35 jaar een huis. Al jarenlang wordt geroepen dat starters (bijna) geen kansen hebben op de woningmarkt. Hoe kan het dat jonge starters nu opeens wél massaal een woning kunnen kopen?

Hoe kunnen jonge starters een huis kopen?

Hoe kan het dat starters nu wél vaker aan een koophuis kunnen komen, ondanks het grote woningtekort? Dit zijn een paar veelgehoorde argumenten:

  • Het aanbod in het segment voor starters neemt toe.
  • Er zijn meer kleinere woningen voor een lagere prijs.
  • Jongeren hebben meer spaargeld.
  • Starters hebben meer te besteden door een familiehypotheek of Starterslening.
  • De lonen liggen gemiddeld 4,9% hoger.
  • De woningmarkt koelt wat af.
  • Het aanbod aan huurhuizen neemt af.

Daarbij telt ook mee dat steeds meer beleggers hun koophuis verkopen vanwege de strengere regels voor de verhuur van woningen.

“Juist dit type woning sluit goed aan bij de wensen én financiële mogelijkheden van deze jonge huizenkopers.” Uit cijfers van NVM blijkt dat één op de vijf verkopen een voormalige huurwoning is; in de grote steden ligt dit percentage met 40% nog een stuk hoger.

Opvallend is dat steeds meer alleenstaanden een woning kunnen kopen. Twee op de vijf huizenkopers onder de 25 jaar is alleenstaand.

Hoeveel kunnen starters lenen?

Het gemiddelde jaarsalaris van iemand die een eerste huis koopt, is € 70.000. Voor stellen die voor het eerst een woning kopen, is het gemiddelde loon € 103.000. Dit zijn flinke bedragen. Overigens ben ik zelf als hypotheekadviseur de afgelopen maanden geen starters tegengekomen die minimaal € 70.000 verdienen.

Als we voor deze salarissen een maximale hypotheek berekenen, dan komen we op het volgende uit:

  • We gaan uit van een rente van 3,8%.
  • De gekochte woning heeft energielabel D.
  • Een alleenstaande met een inkomen van € 70.000 heeft een maximale hypotheek van € 328.000. Dat komt neer op bruto-maandlasten van € 1.528.
  • Een stel met een inkomen van € 103.000 heeft een maximale hypotheek van € 493.000 euro. Hierbij zijn de bruto-maandlasten € 2.297.

Bovenstaande cijfers zullen voor een grote groep starters een ver-van-hun-bed-show zijn. Bovendien zijn dit flinke maandlasten om iedere maand op te hoesten. Dus hoe realistisch dit is, durf ik niet te zeggen.

Hoe ontwikkelt de markt zich verder?

Het is in ieder geval goed dat de markt wat aan het afkoelen is. De huizenprijzen dalen zelfs iets. Wellicht duidt dat op een keerpunt. Of die daling zich voortzet? Dat moet de komende maanden blijken.

Artikel delen

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

2 reacties

  1. Ik zou jullie allemaal willen aanbevelen aan een geloofwaardige en oprechte particuliere kredietverstrekker die mijn lening aan mij heeft goedgekeurd binnen enkele uren na zoveel mislukte pogingen om een lening te krijgen, ik was verrast en blij dat de particuliere geldschieter me redde en me een lening aanbood met 2% rente, neem nu contact met haar op als je een dringende lening nodig hebt E-mail: [email protected]

Hypotheek voorstel
vrijblijvend aanvragen
of bel 088-2277344

Recente reacties
Vrijblijvend hypotheek aanvragen